ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28792 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Abraxas připomíná v reedici album Box

0 jsk 22.3.2023

Albová prvotina Abraxasu, party kolem Slávka Jandy, dostala název Box a lehce provokativní obal fotografa Jarka Prokopa a grafika Adama Hoffmeistera k tomu. V lecčems jedinečná a nadčasová nahrávka, která ukázala směr mnohým dalším, nyní, 40 let od svého prvního vydání, vychází ve speciální jubilejní edici na vinylu.

Janda k tomu říká: „Album vyšlo po sedmi letech existence skupiny a bylo poměrně obtížné prosadit jeho nahrání. Doba byla dost temná, ale nakonec se to s pomocí několika lidí podařilo, a vznikla nahrávka, která mě provází až do těchto dnů. Své o tom vypovídá i skutečnost, že i dnes má hned několik písní z Boxu své trvalé místo v koncertním repertoáru současného Abraxasu.“

Kromě Slávka Jandy však v případě Boxu rozhodně nemůžeme opomíjet ani jeho dlouholetého souputníka, bubeníka Ivana Pelíška a v době Boxu čerstvě příchozí, zpěváka Miroslava Imricha a baskytaristu Michala Ditricha. Právě s jejich přispěním se původně skoro artrockový sound kapely proměnil v energický nářez, který svými tematicky i formou zpracování neotřelými texty (až na jednu výjimku) doplnil tehdy ne zcela známý textař a mladý právník Pavel Zeman.

(foto: archiv Slávka Jandy)

Tagy: