ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5673 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Aaronovitch, Fulghum, Sorokin či Žadan dorazí na Svět knihy

0 jsk 5.4.2023

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha i v roce 2023 seznámí tuzemské čtenáře s tvorbou a osobnostmi z různých zemí a regionů. Hlavní pozornost se letos neupírá k jednomu čestnému hostovi, koncept 28. ročníku Autoři bez hranic vyzdvihuje všechny autory překračující pomyslné hranice.

Od 11. do 14. května 2023 Svět knihy Praha přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche a Roba Wilkinse, švýcarskou spisovatelku a publicistku se slovenskými kořeny Irenu Brežnou, populární polskou autorku historické beletrie Elżbietu Cherezińskou i amerického filozofa každodenního života Roberta Fulghuma. Program Das Buch představí blíže německy píšící autory, jako je talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt.

Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem (na snímku) a ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem, který navíc odehraje koncert se svou kapelou. V podpoře Ukrajiny s přispěním Nadace PPF pokračuje Svět knihy Praha i v roce 2023. Festival ve svém programu nezapomíná ani na česká jména, mimo jiné se připojí k oslavám 100 let vysílání Českého rozhlasu a 70 let České televize.

Veřejná tribuna Literatura jako hlas svobody pomůže autorům být slyšet i za hranicemi své země. Cena Jiřího Theinera, udělovaná v rámci této programové sekce, směřuje za Íránkami a Íránci bojujícími proti útlaku. Svět knihy Praha 2023, který šíří a rozmanitostí témat dovede oslovit dětské čtenáře i literární odborníky, čeká na návštěvníky na Výstavišti Praha, a to jak v nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, tak ve stanech v areálu Výstaviště. Akce je největší oslavou knih a literatury v zemi, kdy si její uvolněnou festivalovou atmosféru během čtyř dnů přijíždí užít na padesát tisíc čtenářů.

Svět knihy Praha ve 28. ročníku přivítá velká jména světové literatury. Mnoho příznivců i mezi českými fanoušky má britský autor a scenárista Ben Aaronovitch, spojený se seriálem i knižní sérií Pán času a také městskou fantasy s policejním konstáblem Peterem Grantem. Hostem festivalu je také švýcarská spisovatelka ze slovenské emigrantské rodiny Irena Brežná. Literátka, ale také publicistka, válečná reportérka a podporovatelka disidentů představí v Praze svůj oceněný román Nevděčná cizinka, v němž s literární vybroušeností i dávkou humoru zpracovává zkušenost emigrace.

Silné zastoupení mají na festivalu díky programu Das Buch tradičně literáti z německojazyčného prostoru. Letos svou tvorbu na Světě knihy Praha přiblíží například Jan Faktor, rodák z Čech žije v Německu od sedmdesátých let, česky vyšla jeho autobiografická kniha Jiříkovy starosti o minulost.  Německá prozaička Lucy Fricke po úspěšné knižní road movie Dcery představí českým čtenářům svůj nejnovější román Diplomatka odehrávající se v politicky rozjitřeném Turecku.

Příznivce krimi potěší setkání s německým spisovatelem Volkerem Kutscherem, autorem bestsellerové kriminální série Babylon Berlín, a také švýcarským literátem Joachimem B. Schmidtem, který ale děj svých knih často zasazuje na Island, kde žije. Novinka Kalmann pojmenovaná po hlavním hrdinovi, samozvaném šerifovi, není výjimkou.

Ke spisovatelům těšícím se v Česku široké čtenářské přízni patří bezesporu Robert Fulghum. Tento americký literární filozof každodenního života na Svět knihy Praha 2023 zamíří, aby románem Tak nemožně zřejmé uzavřel trilogii Opravář osudů. Z Polska přijede jedna s nejpopulárnějších a nejoceňovanějších tamních autorek historických románu Elżbieta Cherezińska. Poutavým vyprávěním přibližuje dějiny středověkého Polska a střední Evropy i Skandinávie.

Velkou Británii kromě už zmíněného Bena Aaronovitche zastoupí ještě Rob Wilkins, jenž svůj profesní život i literární tvorbu spojil s matadorem fantasy Terrym Pratchettem. Wilkins napsal jeho oficiální životopis. K současnému konfliktu na Ruskem napadané Ukrajině se vztahuje účast dvou hostů.

Literární provokatér Vladimir Sorokin měl problémy s publikací svých děl v časech Sovětského svazu, znepokojoval i v novém miléniu svou vizí budoucnosti Ruska v románu Den opričnika či nedávnou esejí Monstrum z minulosti o Vladimiru Putinovi. Exkluzivním hostem Světa knihy Praha 2023 je významný ukrajinský spisovatel a hudebník Serhij Žadan. Autor, který se aktivně zapojil do boje Ukrajiny za svobodu jako obránce Charkova, na festivalu představí svůj válečný román Internát, zároveň vystoupí i se svou punkrockovou kapelou Sobaki.