ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12309 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

62. Berlinale nabídne na čtyři stovky snímků z celého světa

0 Redakce 9.2.2012

Od čtvrtka začíná 62. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který do 19. února nabídne na čtyři stovky snímků z celého světa. Osmnáct z nich se utká v hlavní soutěži o prestižní cenu Zlatého medvěda. O tom, který snímek nebo tvůrce si odnese některou z hlavních cen, bude rozhodovat mezinárodní porota, v jejímž čele usedne britský režisér Mike Leigh.

Klání o Zlatého medvěda pro nejlepší festivalový snímek nebo Stříbrné medvědy pro jednotlivé filmařské profese se zúčastní například poslední režijní počin známého hollywoodského herce Billyho Boba Thorntona Jayne Mansfield's Car (Auto Jayne Mansfieldové), italské drama bratří Tavianiových Cesare deve morire (Cézar musí zemřít) nebo zahajovací film celého festivalu Sbohem královno od Benoita Jacquota o prvních dnech Velké francouzské revoluce.

Mezi soutěžními snímky figuruje také dánské historické drama Královská aféra, které se natáčelo v Čechách a z více než třetiny ho financovala česká produkční společnost Sirena Film. Hlavní roli v příběhu milostného románku mezi dánskou panovnicí a dvorním lékařem ztvárnil dánský herec Mads Mikkelsen proslavený bondovkou Casino Royale.

Do soutěže o nejlepší celovečerní debut organizátoři zařadili také česko-slovinský festivalový příspěvek, absolventský snímek režiséra Olma Omerzua Příliš mladá noc, který se bude promítat v nesoutěžní sekci Forum určené mladým a nekonvenčním filmařům a kromě ceny pro nejlepší prvotinu má šanci i na některé z ocenění nestatutárních porot.

Ani v Berlíně nebudou chybět filmové hvězdy. Tento rok se návštěvníci mohou těšit na americkou herečku Meryl Streepovou, která obdrží čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Očekává se i příjezd její slavné kolegyně Angeliny Jolieové, která na Berlinale představí svůj režijní debut In the Land of Blood and Honey (V zemi krve a medu). Lákadlem bude i herec Robert Pattison známý z Twilight ságy, který doprovodí uvedení britského nesoutěžního snímku Miláček.

Berlinale patří mezi nejprestižnější filmové přehlídky v Evropě a tradičně klade důraz i na politická poselství. Letos dostanou značný prostor tvůrci z arabských zemí, kteří zaznamenali loňské sociální otřesy v tomto regionu. Festival také představí sérii dokumentů o loňské havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a jejích důsledcích. Mezi angažované filmy lze zařadit i maďarský soutěžní snímek Csak a szél (Jenom vítr) znázorňující situaci Romů v Maďarsku.

rwi