ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27582 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

48. ročníku MFF v Karlových Varech zahájí 28. června Pěna dní

0 Richard Winter 5.6.2013

Zahajovacím snímkem 48. ročníku MFF v Karlových Varech bude 28. června Pěna dní (na snímku) uvedený jeho autorem, francouzským scenáristou a režisérem Michelem Gondrym. V hlavní soutěži karlovarského festivalu bude celkem 14 snímků, tvůrci šesti z nich tu už svá díla měli a dva získali Křišťálový glóbus.

Krysztof Krauze a Joanna Kos Krauzeová ho dostali v roce 2005 za snímek Můj Nikifor. Druhým vítězem je izraelský filmař Joseph Madmony, který před dvěma lety převzal cenu za snímek Restaurátor. Přehlídka potrvá do 6. července.

Padesátiletý rodák z Versailles Michel Gondry patří k nejoriginálnějším filmařským osobnostem současné světové kinematografie. V roce 2004 ho proslavilo drama Věčný svit neposkvrněné mysli s Jimem Carreym a Kate Winsletovou v hlavních rolích. Příznivý ohlas kritiky i komerční úspěch završil Oscar pro nejlepší původní scénář.

Domácí kinematografii bude v hlavní soutěži reprezentovat držitel Zvláštní ceny poroty 2006 za Krásku v nesnázích Jan Hřebejk. Uvede psychologický thriller Líbánky, jímž po Kawasakiho růži a Nevinnosti završil volnou trilogii. V rámci nesoutěžní části hlavního programu tu bude mít premiéru film Alice Nellis s názvem Revival.

Soutěžní sekci Na východ od Západu zahájí snímek slovenského režiséra Juraje Lehotského Zázrak, který ho natočil v české koprodukci. Tento filmař zabodoval dokumentem Slepé lásky na festivalu v Cannes. V soutěži dokumentů bude uveden snímek Báry Kopecké s názvem DK věnovaný životu a předčasné smrti radikálního architekta Davida Kopeckého.

V čele mezinárodní poroty bude Agnieszka Hollandová, která na velkém plátně představí televizní projekt Hořící keř. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezmou akademický malíř, kostýmní výtvarník a držitel Oscara Theodor Pištěk a americký scenárista, režisér, producent a trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone.

Slavnostní premiéru bude mít ve Varech digitálně restaurovaná kopie legendárního snímku Všichni dobří rodáci, kterou doprovodí její tvůrce Vojtěch Jasný.