ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13242 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

2001: Vesmírná odysea od 27. března opět v českých kinech

0 Richard Winter 19.3.2014

Nejproslulejší a nejdůležitější sci-fi film všech dob. Jeden z mezníků světové kinematografie. S oblibou citovaný, ale také parodovaný, nestárnoucí zdroj inspirace mnoha režisérů. Zkrátka 2001: Vesmírná odysea. Mistrovské dílo režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka z roku 1968 se díky Projektu 100 koncem března vrací do českých kin.

Premiéra digitální, restaurované verze filmu 2001: Vesmírná odysea v rámci letošního Projektu 100 se odehraje 27. března ve 20 hodin v Městské knihovně v Praze. Poprvé je na programu i brněnská předpremiéra, a to 26. března ve 20.30 hodin v Univerzitním kině Scala. “2001: Vesmírná odysea je film, který se musí vidět na velkém plátně, jen tak náležitě vynikne každý detail. Navíc se bude promítat v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě, takže diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek,” zdůrazňuje Jan Jílek, hlavní dramaturg Asociace českých filmových klubů, která od roku 1995 unikátní Projekt 100 každoročně pořádá.

“V Projektu 100 Odysea zastupuje evropskou klasiku. Film sice vznikl v produkci hollywoodského studia MGM a jeho tvůrce Stanley Kubrick pocházel z USA, ale natáčelo se v Anglii, kde režisér od 60. let až do své smrti žil. Z Británie pocházel také spoluautor, spisovatel Arthur C. Clarke,” dodal.

2001: Vesmírná odysea vypráví příběh, který se odehrává v rozpětí milionů let, začíná v době, kdy na Zemi žili lidoopi, zobrazuje člověka – dobyvatele vesmíru, střet s umělou inteligencí a končí jeho přechodem na vyšší úroveň bytí. Hlavními hrdiny jsou členové posádky raketoplánu Discovery, především kapitán David Bowman a nejmodernější počítač své generace HAL 9000, který loď řídí. Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny. … Odysea je i dnes, v roce 2014, úchvatnou podívanou s unikátními triky a speciálními efekty, které ve své době získaly Oscara a jejichž vyznění ještě umocňuje strhující hudba.