ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17031 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

11. Festival krátkých filmů Praha představí program Best of Brutal Relax Show

0 Richard Winter 14.1.2016

Vyznání lásky osmdesátkovým akčňákům, pocta slavnému kameramanovi Wong Kar-Waie, netradiční lovestory z Pobaltí, filmy, které jdou přímo k věci, nová krev z dánské filmové “laboratoře”, trable světa budoucnosti a především 15 filmů v mezinárodní soutěži. Takový bude 11. ročník Festivalu krátkých filmů Praha, jenž organizuje Film Servis Festival Karlovy Vary, stojící i za MFF Karlovy Vary. Krátkometrážní skvosty z celého světa se představí v kině Světozor od 20. do 24. ledna 2016, nově ale zamíří i do několika desítek českých, moravských, ale i slovenských kin, kde se představí program Best of Brutal Relax Show a Pragueshorts dětem.

“Mezinárodní soutěž čítá patnáct filmů ze třinácti zemí světa. Každý z nich se pouští do úplně jiného tématu, volí jiný žánr a hledá svoji vlastní poetiku. Rozmanitost jejich stylů vyprávění i témat dobře ilustruje, v čem mohou být krátké filmy pro filmaře i diváky jedinečné. Diváci se tak mohou opět těšit na dost různorodé zážitky během jediného programu, kdy se potkávají dramatické filmy s komediemi, a drsnější formy vyprávění s těmi poetičtějšími tak samozřejmě, jako když se luskne prsty,” říká Karel Spěšný, umělecký ředitel Festivalu krátkých filmů Praha.

V programu diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show extrémních titulů, kočírovanou herečkou Simonou Babčákovou. “Letos třeba zavzpomínáte na vaši sbírku zaprášených VHS díky akční senzaci Kung Fury nebo uvidíte, co by se dělo, kdybychom reklamní slogany vzali doslova. Opravdovou extrémní lahůdkou je pak film Splintertime o kapele duchů dřímajících v sanitce. Autor filmu Rosto patří mezi nejextravagantnější animátory současnosti,” říká Radka Weiserová, hlavní dramaturgyně festivalu.

Pár věcí, které byste se možná rádi dozvěděli o sexu, vám bez ptaní prozradí sekce Let’s talk about sex. Filmy, které jdou přímo k věci, podobně jako přidrzlá spolubydlící Joanna, která konstantně ruší svoji kamarádku při intimních chvilkách s přítelem v komedii Špatná v tanci.

Festival letos složí hold dílu kameramana Christophera Doylea v programu Očima Christophera Doylea. Australan usazený v Hong Kongu vtiskl nezaměnitelnou vizuální podobu desítkám filmů, mezi nimiž byla i díla Wong Kar-Waie, Jima Jarmusche, Guse van Santa či M. Night Shyamalana. Diváci v Praze se mohou těšit na tři krátké filmy, na nichž se podílel jako kameraman a na dva, které sám režíroval. Jedním z nich je i segment z povídkové senzace Paříži, miluji Tě.

Tři režisérky a tři režiséři dají nahlédnout do pobaltské kinematografie v sekci Fokus Pobaltí. Humor, lásku v márnici, gangstery v akci i rodinná dramata, to vše nabídne program, představující to nejoriginálnější z Estonska, Litvy a Lotyšska. Chybět nebude ani netradiční lovestory Kanec kastrát, která na loňském Festivalu krátkých filmů Praha získala zvláštní uznání poroty.

Pestrý program ještě doplní sedmička filmů v selekci Svět zítřka. Jaký bude svět, ve kterém se stírá rozdíl mezi internetem a reálným životem? V co budou věřit lidé, kteří žijí více než 70 let v epoše válek? Poznáme, kdo je člověk z masa a kostí a kdo dokonale vytvořený android? A budou si rozumět naši zvířecí a robotičtí mazlíčci?

Novou krev, nové nápady a blízkou budoucnost kinematografie nastíní také sekce CPH:LAB. Tak se totiž jmenuje dánská filmová “laboratoř”, ve které vybraní filmaři z celého světa ve dvoučlenných týmech pracují na krátkých filmech. Dánský projekt CPH:LAB, jež si vytkl za cíl hledat formou mezinárodního kreativního inkubátoru nové způsoby tvorby a možnosti produkce. Od roku 2009 tak vzniklo v rozličných mezinárodních koprodukcích již více než 35 krátkých filmů. A čtveřici nejúspěšnějších z nich představuje tento program.

A ani letos festival nezapomene na nejmenší diváky. Malí filmoví diváci od 5 do 8 let se mohou těšit do pražských kin Bio Oko, 23.1.2016 od 15:00 a Aero, 24.1.2016 od 15:00. Program Pragueshorts dětem pořádá Festival krátkých filmů Praha ve spolupráci s Aeroškolou.

Festival krátkých filmů Praha se koná od 20. do 24. ledna 2016 v kině Světozor. Předprodej lístků bude spuštěn 15. ledna v kině Světozor.