Za Českou republiku do boje o Oscara vyrazí dokument Ještě nejsem, kým chci být

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila výběr kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii mezinárodní celovečerní film. Do boje o prestižní cenu 98. ročníku americké Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) se akademici v hlasování rozhodli vyslat celovečerní dokumentární film Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být.
Formálně odvážný dokument o identitě, svobodě a vnitřním vzdoru sleduje život fotografky Libuše Jarcovjákové, výrazné umělkyně, která se navzdory době i okolí rozhodla být sama sebou. Z jejích soukromých deníků a tisíců analogových snímků vznikl originální snímek, jenž zachycuje underground osmdesátých let v Československu, dramatický útěk do Západního Berlína i exkluzivní focení pro módní špičky v Tokiu.
Ve světové premiéře byl snímek uveden v loňském roce na festivalu Berlinale a letos získal Českého lva za nejlepší dokumentární film.
Slavnostní vyhlášení osmadevadesátého ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd se uskuteční 15. března 2026. Shortlist výběru 15 zahraničních filmů Akademie zveřejní 16. prosince letošního roku a nominace budou následně oznámeny 22. ledna 2026.
jsk



