ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30804 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Deerhoof: Skotačiví virtuosové mnoha tváří

0 Redakce 8.12.2008

Představte si nejroztomilejší indie skupinu všech dob. Zpěvačka Satomi Matsuzaki přijela z Japonska, oblékla si šatičky, ukradla basu Paulovi McCartneymu a nacvičila si ten nejsměšnější hlásek. Bubeník Greg Saunier si donesl dva bubny a činel, postavil je na pódiu dopředu a ukázal, že pořádný přechod se dá zahrát i na rytmičáku. Kytaristi Dieterich a Rodriguez už přehráli všechny jazzové motivy, pověsili si nástroje vysoko a spustili disharmonické orgie. Takoví a ještě rozmanitější jsou Deerhoof. Chválí je dokonce Henry Rollins.

V říjnu vydali už své desáté album a pořád ještě nezní unaveně. Kapelu navíc oživil nový člen Ed Rodriguez, který s Johnem Dieterichem hrál už před tím, než oba nastoupili na nejnestálejší místo v sestavě Deerhoof. Deska Offend Maggie je proto hravější a zároveň složitější než předchozí Friend Opportunity. Oproti ní také Deerhoof ubrali na aranžmá, už netroubí žádné žestě, víc než čtyři nástroje najednou zaslechnete jen málokdy. „Snažili jsme se zjistit, co v každé písni opravdu musí být. Nechtěli jsme, aby zbytečné drnkání rozptylovalo posluchačovu pozornost. Proto jsme vypreparovali všechno, co by mohlo překážet, tomu jsme přizpůsobili i obal. Příští album bude pro změnu třeba orchestrální,“ popisoval nahrávání Ed Rodriguez.

Deerhoof: The Tears and Music of Love

Offend Maggie začíná úderným zdvojeným kytarovým riffem, dlouho u něj ale nezůstane. Deerhoof jsou stále v pohybu, vyvíjí se a nebojí se potenciální rádiový hit zneškodnit pitoreskní mezihrou. Stačí si poslechnout úvodní The Tears and Music of Love, sanfranciští experimentátoři si hrají a chtějí, abyste si s nimi hráli i vy. Druhá Chandelier Searchlight poklidně plyne a Satomi japonsky a anglicky odříkává nesrozumitelné říkanky. Buck and Judy zatahuje závěsy a přitemňuje atmosféru; klávesy, noisové výpady a tklivé melodie ukazují melancholickou stránku Deerhoof.

Basket Ball Get Your Groove Back čili bajka o míči patří mezi směšné písničky, kytara kopíruje zpěv a libuje si v šíleném zkreslení. Ale neberte ji jen jako komickou vložku: „Víme, že tahle písnička je vtipná, ale to neznamená, že by měla mezi ostatními nějaké podřadné postavení. Chceme, aby naši fanoušci byli veselí. Jestli se při ní usmívají, tak nás to jenom těší,“ vysvětluje Rodriguez. Těžká My Purple Past poskakuje, jak Greg Saunier píská. Bubny vás hypnotizují. Čekáte na ten skvělý přechod, který se tak nabízí. Ale Saunier si ho schovává až na konec.


Deerhoof: Chandelier Searchlight

Složitě strukturovaná píseň Fresh Born s mnoha rychlostními stupni se dočkala partitury. Fanoušci si tuto skladbu mohou přehrávat z not a své verze vystavovat na stránkách skupiny. Deerhoof už dříve vkládali své umění do tvořivých rukou posluchačů. Mohli jste si stáhnout jednotlivé stopy skladby Rrrrrrright, namixovat je podle svého vkusu a pochlubit se s nimi na internetu. K hitovce +81 z minulé desky Friend Opportunity jste mohli vytvořit vlastní klip. Podle alba Milk Man vzniklo baletní představení, které nazkoušeli studenti z North Haven ve státě Maine.


Deerhoof: Fresh Born

Zbytek Offend Maggie už téměř poklidně dozní, z odpočinku vás ještě vytrhne nervózní a spěchající Eaguru Guru. Deska je tak rozmanitá, že na konci si už přesně nepamatujete, jak začala. Deerhoof vystřídají mnoho nálad, rychlostí a ve Family of Others zazpívá John Dieterich. To, že se po poslechu pamatujete jen prvních osm písní, neznamená, že by druhá půlka pokulhávala. Vždyť každá píseň musí projít tvrdým testem: „Všichni se na ní musíme shodnout. Když se někomu kousek nelíbí, předěláme ho. Je to 100% skupinový výběr.“ Nové album je tak rozmanité, že si ho budete muset poslechnout mnohokrát, možná i od prostředku. Jako vánoční dárek vám dlouho vydrží, ozkoušet si ho můžete v Meet Factory 19. prosince.    

HONZA ŠVELCH


19. 12. Meet Factory