ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19577 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film o Zikmundovi a Hanzelkovi s novými skutečnostmi

0 Redakce 23.4.2014

22. dubna 2014 uplynulo pětapadesát let od startu v pořadí druhé, asijské cesty slavné české cestovatelské dvojice Miroslav Zikmund (na snímku) a Jiří Hanzelka. Ve stejný den  roku 1947 vyrazili na svou první pouť do Afriky a Jižní Ameriky. Za roky společného putování je spojuje 110 tisíc kilometrů cest, 8,5 milionu prodaných knih v 11 světových jazycích, 4 celovečerní filmy, 147 dokumentárních televizních filmů.

Existuje však řada dalších událostí, které se po mnoho let skrývaly pod povrchem. Miroslav Zikmund se v letošním roce dožil pětadevadesáti let. Muž s takřka fenomenální pamětí si sedmdesát let vede deníky, jež jsou osobním svědectvím i dokumentem doby ve všech jejích společenských a politických proměnách.

Málokdo ví, že Zikmund byl překladatelem pro americké a ruské armády, když se setkaly při osvobozování u Plzně, že byl účasten soudu s K. H. Frankem, anebo fotil inauguraci prezidenta Beneše. Jako chlapec snil o tom, že bude soudním stenografem, ale jeho prvním zaměstnáním byl poražeč na jatkách. Podobná překvapení provází jeho život až do dnešní doby a naplňují Zikmundovo životní krédo: život je přesný součet náhod.

Režisér, spisovatel a cestovatel Petr Horký měl tu možnost, že se z obdivovatele Zikmunda mohl stát jeho kolegou, spolupracovníkem a přítelem. A díky tomu se mu dostalo výsady, že mu cestovatel svěřil své deníky jako podklad pro vznik celovečerního filmu nazvaného Století Miroslava Zikmunda.

„Jak jsem za těch sedmnáct let postupně poznával Miroslava Zikmunda jako člověka, jako chlapa, kterému se líbí ženy, ocení dobré víno nebo kvalitní valašskou slivovici, stále více jsem si uvědomoval, že jsem viděl řadu filmů o fenoménu Zikmund a Hanzelka, mnohé byly dokonce velice oslavné, ale žádný z nich vlastně neukazoval, co to bylo za chlapy. Co je jejich vášeň a cestovatelské nadšení stálo, jak na tom byli s rodinami, s penězi, s dětmi, prostě s klasickými lidskými situacemi… A mojí nadějí bylo, že by se to naše dlouholeté – troufnu si říci přátelství – mohlo zhodnotit právě tak, aby vznikl film ne o fenoménu Zikmund a Hanzelka, ale o nich jako o lidech se všemi lidskými rysy – bolestmi, úspěchy i selháním,“ říká Horký.

Snímek Století Miroslava Zikmunda vznikal postupně tři a půl roku, Petr Horký natočil s Miroslavem Zikmundem více než třicet hodin jeho vzpomínek a komentářů, zhlédl dalších pětadvacet hodin archivních i rodinných filmů, pročetl tisíce stran ze Zikmundových soukromých deníků. Ve filmu se objeví řada unikátních a dosud nepublikovaných záběrů či svědectví nejen z cest legendární dvojice.

Celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda uvede 4. září 2014 do kin společnost Bioscop.

Foto: Wikipedia – Kateřina Sulovská