ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10212 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bára Štěpánová ví, jak uvařit žábu

0 Richard Winter 24.9.2014

V pražském Divadle U Hasičů odstartuje nový divadelní projekt s Bárou Štěpánovou. Energická rusovláska exceluje po boku Pavla Nečase v tragikomickém příběhu o tom, jak se promilovat až k nenávisti. Hra autora a režiséra Petra Strnada Jak uvařit žábu bude tu mít pražskou premiéru v pondělí 13. října 2014. Představení se pak za podpory organizace Bílý kruh bezpečí rozjede po celé republice.

Když je žába vhozena do horké vody, ihned si uvědomí nebezpečí a vyskočí ven.  Když se ale voda v hrnci jen pomalu zahřívá, žába změnu nezpozoruje a nechá se uvařit. A přesně tak se „vaří“ navzájem dva lidé, kteří si zpočátku neuměli život bez sebe představit. Divadelní novinka Jak uvařit žábu slibuje velké překvapení pro ty, kteří znají oba hlavní protagonisty pouze z televizní obrazovky (spolu si zahráli např. v seriálu Ordinace v růžové zahradě). Bára Štěpánová a Pavel Nečas ve hře excelují v mnoha proměnách.

Diváci tak sledují jeden neobvyklý soudní proces „na onom světě“, který přibližuje skutečnou životní cestu jedné velké lásky, “varem” proměněné v domácí násilí. Autor textu a režisér Petr Strnad o své hře říká:  „Hra je komická, ale zvolna přechází v tragédii: Fascinuje mě, jak je možné, že ti co se jednou milovali, si později dokážou tolik ublížit.“

A představitelka hlavní ženské role, Bára Štěpánová dodává: „Postava Blaženy vzbuzuje zároveň smích i pláč – je rozporuplná, tragikomická a hlavně výborně napsaná, takže není možné ji nemít ráda. Zahrát ji pro mě byla velká výzva a bylo mi jasné, že tohle je typ role, která se neodmítá…“

Námět na hru Jak uvařit žábu, poskládanou z příběhů zákaznic jednoho květinářství, vznikl v době, kdy si scénárista a režisér Petr Strnad, splnil svůj sen a otevřel si obchod s květinami. Právě tam, při rozhovorech nad vázáním pugétů, se rodily první nápady pro jeho divadelní scénář. Skutečně odžité příběhy vyvolávají smích, vzápětí však přichází soucit a dojetí. Postavy milenců, kteří nemohou být ani spolu, ani bez sebe, nabízejí oběma představitelům skvostné herecké party.

Dekoraci a kostýmy navrhl španělský výtvarník Estheban Tink, původní scénickou hudbu složil Robert Jíša.

Zdroj foto: Divadlo U Hasičů